czesc 1 poswiecona welnie, wyszywaniu i takim tam robotkom TUTAJ
czesc 2 poswiecona kamieniom
jest to wolne tlumaczenie wlasne ksiazki ksiazki autorstwa Davida Shaw-Smith'a "Traditional Crafts of Ireland) za pomylki przepraszam i prosze mnie o nich uswiadamiac
tych ktorzy cieli kamien (stonecutters) i dzielili wielkie bryly na mniejsze
rzezbiarzy-grawerow (stonecarvers)
tych ktorzy polerowali (stone-polishers)
robotnikow.
Jedynie syn tego, ktorey cial kamien mial prawo wejsc w ten fach. Z kolei rzezbiarzem mogl zostac kazdy. Przy czym tnacy kamien mogli wykonywac niektore zadania rzezbiarzy, a rzezbiarze nie mogli tnac kamieni.
Gildia kamieniarzy w Irlandii ma swoje poczatki w 1410r. W czasach wspoolczesnych sztuka kamienia byla odswiezona przez Anglikow, ktorzy przybyli tu by budowac setki nowych kosciolow po Emancypacji Katolikow w 1829r. Przybycie kamieniarzy z Brytanii (Brittany) zostawilo slad w sztuce nagrobkowej. Uzywali oni wysoce dekoracyjnych motywow. Prawie wszystkie motywy sa geometrzyczne: kola, spirale, trojkaty, romby oraz herring-bones (rybie szkielety)
Wszystkie megalityczne dolmeny pokazuja jak bieglymi byli fachowcami. DO tej pory zachowalo sie w Irlandii 150 dolmenow. Dolmen Browne's HIll w Carlow wazy ok. 100 ton. Do tej pory budzi podziw i pytania jak owczesni je zbudowali.
Wraz z przybyciem chrzescijanstwa na Wyspe (sw Patryk) styl rzezbiarski ulegl zmianie. Wszystkim a na pewno wiekszosci znane sa irlandzkie krzyze cmentarne
fota moja
Pojawily sie one ok IX-Xw
Najezdzajacy Irlandie Wikingowie (biegli w drewnie, kosci, metalu i skorze) byli daleko w tyle jesli chodzi o kamien, dlatego ich wplyw (jesli w ogole jakis) na sztuke kamierska byl znikomy.
Z kolei Normadowie (?) (oryg. Normans) wniesli wiele zmian. W 1200AD zaczeli budowac kamienne zamki. Najwiekszy nadal stoi stoi, jest nim HUgh deLacy's w Trim, co. Meath.
W XVIIIw zaczeto uzywac cegiel w budownictwie, ale kamieniarze nadal znajdowali zatrudnienie np. przy budowie domow gregorianskich. W tym samym czasie pojawily sie nowe trendy w sztuce nagrobkowej. Zaczely sie pojawiac rzymskie liternictwo i motywy dekoracyjne.
Kamieniarze jako grupa rzemieslnicza zawsze trzymali sie blisko kamieniolomow. Na terenie granitowym hrabstwa Dublin w miejscowosciach Bonnacoille, Glencullen, Ballybrach i Ballyedmonduff znaczna wiekszosc domostw nalezy do rodzin kamieniarskich (nazwiska Murphy, Walsh, Ryan, Roes, O'Neill, Cannon, Doyle)
Dzisiaj jest zapotrzebowaniee na nagrobki, kominki, luki nad drzwiami, gzymsy. Przez banki i urzedy zamawiane sa marmurowe blaty.
Kamieniarstwo ma sie dobrze, gorzej z tradycja.W kamieniolomach zaczeto uzywac power tools (nie znam polskiej nazwy) i pil diamentowych. Praca tam nadal jest bardzo ciezka i mimo wielkiej poprawy warunkow pracy, mlodzi ludzie nie chca podazac sladami przodkow.
tu murek ze znanej juz niektorym perfumerii i ogrodu zielarskiego w Burren co. Clare
fota moja
fota z ksiazki autorstwa Davida Shaw-Smith'a
Rozne rodzaje murkow i scian
od gory:
1.Granitowa sciana blisko Glencullen co. Dublin.Hrabstwo Dublin jest bogate wlasnie w granit
2. sciana Fedin na wyspach Aran (jedna z 3 wysp zwana Inis Meain) jest to sciana z wapienia (limestone) budowana na pastwiskach majaca zapobiegac przeskakiwaniu owiec z jednego pola na drugie
3. sciana jaka mozecie zobaczyc na klifach Moheru (Cliffs of Moher, co. Clare) ciete kamienie zwane flagami
4. wygladzone woda czerwone piaskowce w scianie w poblizu Ballydavid, Dingle, Co. Kerry Taka sciane bardzo ciezko zbudowac ze wzgledu na ksztalt kamieni.
O ile mnie pamiec nie myli to nigdy niee widzialam w tradycyjnie budowanych murkach/scianach zaprawy murarskiej. W ogole uwielbiam te ichnie murki.
na zdjeciu Patrick Gleesoon i Patrick O'Sullivan kladacy dach w domu w Bunratty co. Clare
Sa dwa rodzaje dachow z kamiennych plyt.
Liscannor stone slate- o gladkiej powierzchni
i Moher slate- barwy blekitnej ze sladami soli morskiej
W plytach robi sie dwie do czterech dziur uzywajac recznego dziurkacza a potem przybija sie gwozdziami do drewnianych belek w dachu. Taki dach wytrzyma wieki bez konserwacji i napraw.
Patrick Gabriel Murphy podzcas budowy ogrodzenia swojego pola na linii brzegowej Lough Corrib.
fota z ksiazki
3 komentarze:
beeeeEEEe beeeEEeee :-)
Chrześcijaństwo w Irlandii istniało już przed Patrykiem. Niejaki Palladius wysłany przez papieża Celestyna I dotarł w 431 roku do już istniejących gmin chrześcijańskich.
Tak tylko chciałem dodać :-)
beeeEEEee
dzieki za poprawke
BeeEeeee :*
kiedy zobacze foty z Grunwaldu?
Normans = Normanowie, nie Normandowie ;)
bardzo ciekawy post, będę wdzięczna za rozszerzenie tej tematyki :P jesli wstawisz jeszcze parę własnych fotek tych cudownych irlandzkich murków
kamien - cudo natury, to własnie kamienne dry stone walls o ktorych piszesz i kamienne cmentarze i koscioły przyciągaja mnie w uk najbardziej. dry stone walls sa cudowne, uwielbiam je, zarówno nasze walijskie jak i te irlandzkie. nie używa sie do nich zaprawy, cała sztuka to ulożyc mur dopasowując kamienie do siebie. dziś podobno trzeba byc w tym przeszkolonym aby cos takiego być w stanie zrobić. to dzieki własnie tej rzeźbie kamiennej walia i irlandia mają swojego ducha czasu i tajemniczość.
patrzac na te zdjecia poraz kolejny pozazdrosciłam ci mieszkania w irlandii ;)
ostatnie zdjecie nasuwa mi na myśl tzw słynna Welsh Slate czyli płytki łupkowe z kamieniołomu Ffestiniog. Tutejsze domy mają je na dachach i rzeczywiscie te płytki moga przetrwac wieki. tradycja, jakosc, trwałośc...
dolmeny, krzyże celtyckie... mmmm, cudownosci!
Prześlij komentarz