wtorek, 1 lutego 2011

Dzień św. Brygidy

1 lutego to w Irlandii dzień św. Brygidy Patronki Irlandii (najbardziej znanym z patronów jest św. Patryk, do grona cudotwórczej trójki zaliczają się też św. Brygida i św. Columba).

Brygida przyszła na świat w roku 451 lub 452 AD jako dziecko pogańskiego ojca i chrześcijańskiej matki niewolnicy. Matka Brygidy będąc w ciąży spotkała jednego z biskupów, który przepowiedział, że dziewczynka będzie kimś wielkim i będzie dokonywała cudów. W wieku lat 10 ojciec postawił ją w dowodzeniu nad mleczarnią. Dziewczynka wiekszą część produkcji oddawała biednym. Rozzłoszczony ojciec odesłał ją do matki, która pracowała w mleczarni jako niewolnica u innego pana.W nowym miejscu Brygida nadal działała charytatywnie. Wyrobione masło dzieliła na 13 cześci, 12 równych ( na cześć postołśw) i 13stą najwiekszą (na cześć Chrystusa) oddawała biednym. Ile by masła nie rozdała jej beczki były zawsze pełne. Widząc to pan i jego żona przeszli na chrześcijanizm a Brygidzie i jej matce dali wolność. Obie wróciły do ojca Brygidy.

Ojciec chciał ją wydać za mąż, ale Brygida oszpeciła swoją twarz tak, żeby nikt nie chciał jej za żonę. Ojciec oddał ją na służbę do dworu króla Leinsteru Dunlaga. Król widząc bijącą od niej świetość przekonał ojca dziewczyny, żeby ten nie zmuszał jej do zamążpójścia, ale pozwolił jej sluzyć Bogu. Tak oto św. Brygida stała się pierwszą zakonnicą w Irlandii.
Wraz z innymi kobietami założyła pierwszy  zakon sióstr w Ardagh, ktśry potem został przeniesiony na tereny dziesiejszego Kildare (Cill Dara).

Kiedy Brygida zmarła w roku 525AD jej siostry rozpaliły ogień, który płonął nieustannie aż do 1220r.

św. Brygida jest patronką mleczarek, położnych, niemowląt, kowali, poetów, sióstr zakonnych i studentów.

W dzień jej święta plecione są krzyże, które po poświęceniu zawiesza się na drzwiach wejściowych lub w kuchni, aby chroniły domostwo przed złem i pożarami. Wiszą tam przez cały rok, aż do 1 lutego następnego roku, kiedy to zastępuje się je nowymi.


Instrukcja wyplatania TUTAJ

Brak komentarzy: